Dwa medale Narciarskich Mistrzostw Świata INAS 2019 we Francji zdobyli alpejczycy trenujący z Fundacją HANDICAP Zakopane. W dniach 5-10 marca 2019 r. we Francji, w Lans en Vercors koło Grenoble, rozegrano Narciarskie Mistrzostwa Świata INAS 2019. INAS to światowe stowarzyszenie skupiające narciarzy z niepełnosprawnością intelektualną: alpejczyków i biegaczy.

W zawodach uczestniczyło 12 reprezentacji, m.in. Francja , Austria i Japonia, oraz reprezentacja Polski: alpejczycy to sportowcy trenujący z Fundacją HANDICAP Zakopane. Polscy alpejczycy (jeszcze juniorzy) w konkurencji seniorów zaliczyli bardzo dobre występy:

niepel1203

Wśród pań Agnieszka Kociołek wywalczyła srebrny medal, a Patrycja Strama - brązowy medal w slalomie gigancie w kategorii II2. To najlepsze wyniki Polek w Mistrzostwach Świata INAS.

Bardzo dobrze w mocno obsadzonej męskiej grupie II2 wystąpili chłopcy: Klemens Zięba zajął 5 miejsce w supergigancie i 7 miejsce w gigancie, a Antoni Wiercioch zdobył 6 miejsce w gigancie.

"Zawody odbywały się na trudnych, stromych trasach, a zmienne warunki śniegowe i pogodowe dodatkowo utrudniały starty. Celem naszego udziału w Mistrzostwach Świata była pierwsza konfrontacja i zdobycie doświadczenia w zawodach na najwyższym szczeblu. Nasi zawodnicy pojechali na swoim najlepszym poziomie, jestem z nich bardzo dumna. Mistrzostwa były dla naszych sportowców trudną lekcją, a medale dziewczyn i honorowe miejsca chłopców potwierdzają efektywność pięcioletniej, systematycznej pracy Fundacji z Podopiecznymi. Serdecznie gratuluję naszym zawodnikom, dziękuję za wsparcie i sponsoring PZU, Rodzicom oraz Fundacji HANDICAP Zakopane, BO Małopolska, UM Zakopane i Gminie Kościelisko oraz Berdax, a za pomoc w rejestracji Łukaszowi Głaskowi i ZSS Sprawni Razem" - podsumowała udział alpejczyków z niepełnosprawnością w 2019 INAS World Skiing Championships prezes Fundacji HANDICAP Zakopane, Małgorzata Tlałka-Długosz.

Tekst i zdjęcia: Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane

Źródło: UM Zakopane